wtorek, 18 czerwca 2013

"Angelologia" Danielle Trussoni

Tytuł: Angelologia
Autor: Danielle Trussoni
Wydawnictwo: Świat Książki
Rok wydania: 2010Ilość stron nieco ponad 500 w pierwszym odruchu działa na mnie trochę odstraszająco. W związku z tym „Angelologia” Danielle Trussoni spędziła jakiś czas na mojej półce, zanim po nią sięgnęłam, a i to dzięki czerwcowemu wyzwaniu: Trójka e-pik.
Książka ta jest debiutem powieściowym autorki, która wcześniej publikowała swoje prace w prestiżowej prasie.
W powieści zauważamy podział na trzy główne części, z czego pierwsza to ogólne wprowadzenie do sytuacji w klasztorze Świętej Róży oraz zapoznanie nas z głównymi bohaterami, czyli z siostrą Ewangeliną oraz historykiem, działającym na zlecenie bogatego klienta i interesującym się głównie rodziną Rockefellerów, Verlaine'm. Oprócz tego dowiadujemy się, że na świecie obok ludzi jest pełno nefilimów – istot powstałych w wyniku związków aniołów z kobietami. Druga część to wspomnienia siostry Celestyny z okresu początku II wojny światowej. Poznajemy tło historyczne, które doprowadziło do obecnej sytuacji oraz zagrożenia, które mogą czyhać na bohaterów. Trzecia część jest tak naprawdę wydarzeniami właściwymi, z wartką i niebezpieczną akcją oraz walką pomiędzy angelologami a nefilimami.
Pierwszą część uważam za najbardziej nużącą, jakoś nie do końca mnie porwała, ale pozostała treść książki była bardzo interesująca. Pomysł na fabułę zasługuje na dużego plusa, chociaż wątek miłosny był szyty tak grubymi nićmi, że niemal od początku można się domyślać co i jak. Zaś istoty uskrzydlone zasługują na uwagę i pochwałę - autorka opisała je tak dobrze, że czytelnik jest sobie w stanie dokładnie wyobrazić co miała na myśli. Dbałość o szczegóły i dokładność można określić jako znak firmowy pani Trussoni. Podczas czytania niejednokrotnie przychodziło mi na myśl: „a jeżeli to prawda?”. Książka jest napisana w taki sposób, że bez problemu mogłabym uwierzyć, że opisane w niej wydarzenia faktycznie miały miejsce.

Mnie osobiście „Angelologia” bardzo się podobała, chociaż początek powieści był raczej męczący, ale dalsza treść rekompensuje, w moim odczuciu, te początkowe braki.


Ocena: 5/6

Książka przeczytana w ramach wyzwań: Trójka e-pik oraz Z półki 2013.

1 komentarz:

  1. Ja nie miałam wątpliwości, że to nieprawda :) ale czytało się świetnie, przyznaję :)

    OdpowiedzUsuń