niedziela, 22 września 2013

Przygoda z twórczością Małgorzaty J. Kursy

Tak jak obiecałam jakiś czas temu, wzięłam się za nadrabianie braków w znajomości książek Małgorzaty J. Kursy. Jestem po lekturze trzech następnych: "Ekologiczna zemsta", "Tajemnica sosnowego dworku" oraz "Najlepsze jest najbliżej" i w takiej właśnie kolejności je pochłaniałam. Ubolewam nad tym, że nie znalazłam informacji w jakiej kolejności najlepiej czytać te powieści, zwłaszcza że posiadają one wspólnych bohaterów. Chociaż ich przygody nie są ze sobą w żaden sposób powiązane i bezproblemowo mogą być czytane osobno, to ja lubię kiedy wszystko układa mi się w spójną całość, czyli parę, o której perypetiach i uczuciach czytam w jednej książce, w następnej widzę już jako małżeństwo, a nie na odwrót. Zatem, żeby czytać chronologicznie polecam kolejność: "Najlepsze jest najbliżej", "Tajemnica sosnowego dworku" i na końcu "Ekologiczna zemsta". Jak widać mi poszło zupełnie na odwrót. ;)Tytuł: Najlepsze jest najbliżej
Autor: Małgorzata J. Kursa
Wydawnictwo: Prozami
Rok wydania: 2011Książka opowiada o przygodach kraśnickiej pani ginekolog Aleksandry Dort oraz miejscowego biznesmena, którego wielu postrzega jako gangstera, Andrzeja Nicińskiego. To oni stanowią kręgosłup opowieści, ale w wielu wydarzeniach możemy spotkać przyjaciółkę Oleńki - Martę Artymowicz, która jest dobrą duszą występującą w wielu książkach pani Małgosi. Główni bohaterowie obarczeni sporym bagażem z przeszłości muszą poradzić sobie z uczuciami względem siebie oraz tymi, które są skutkiem wydarzeń z młodości oraz efektem relacji Oli i Andrzeja ze ich rodzinami. Kluczowe pytanie, które się nasuwa to czy bohaterowie odnajdą swoje szczęście? Możemy się domyślać, że najprawdopodobniej tak, ale jakie przeszkody mogą napotkać na swojej drodze? Dowiemy się dzięki tej przyjemnej lekturze.
Tytuł: Tajemnica sosnowego dworku
Autor: Małgorzata J. Kursa
Wydawnictwo: Prozami
Rok wydania: 2012W "Tajemnicy sosnowego dworku" mamy do czynienia oczywiście z tajemnicą. :) Oprócz tego na samym wstępie zostają nam przedstawieni bohaterowie występujący w powieści, wraz z informacjami kim są i czym się zajmują, dzięki temu jasne stają się relacje rodzinne i przyjacielskie między nimi. Gdyby nie ten zabieg momentami można by odczuć zagubienie w związku z natłokiem postaci w niektórych wydarzeniach. Akcja powieści toczy się wokół dworku, w którym mieścić się mają dwie fundacje: Fundacja RAFA należąca do Andrzeja Nicińskiego, niosąca ratunek osobom uzależnionym od narkotyków oraz fundacja pomagająca kobietom w trudnej sytuacji życiowej, której założycielką jest Weronika Wojnar. Głównymi bohaterami są Kasia Rawska, pracownica Fundacji RAFA jednocześnie odpowiedzialna za remont nowego lokum organizacji oraz Marek Dorosz - redaktor pracujący w kraśnickiej kablówce. To oni są osią wydarzeń, których większość ma miejsce w dworku, gdzie zaczynają się dziać dziwne, nie do końca realne, rzeczy. Chociaż muszę stwierdzić, że Marek jest wyjątkowo drażniącym typem, zasługujący czasami na miano szowinisty, żeby nie użyć bardziej dosadnego stwierdzenia. Jaką tajemnicę kryje dworek oraz jak ułożą się losy głównych bohaterów? Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w powieści. Mogę stwierdzić, że warto czekać na rozwiązanie zagadki.
Tytuł: Ekologiczna zemsta
Autor: Małgorzata J. Kursa
Wydawnictwo: Prozami
Rok wydania: 2012"Ekologiczna zemsta" to przezabawna opowieść o przygodach dwóch starszych pań: Malwiny, która niedawno powróciła z Kanady i zamieszkała z córką i jej mężem oraz Elizy, jej dawnej koleżanki ze szkoły, zajmującej się księgowością. Po tym gdy Elizie rzezimieszek kradnie torebkę wraz z większą sumą gotówki, a policja nie ma możliwości, żeby zatrzymać złodzieja, mimo iż poszkodowana potrafi go rozpoznać, panie postanawiają wziąć sprawę w swoje ręce. Obmyślają, jak tytuł powieści wskazuje, ekologiczną zemstę, która ma na zawsze zniechęcić złoczyńcę do popełniania czynów niedozwolonych. W całej akcji pomaga im syn Elizy - Piotruś oraz jego koleżanka (a może coś więcej?) Lala. Podczas wykonywania misji okazuje się, że jest jeszcze kilka osób, które należy nauczyć moresu. Do tego Malwina ukrywa swoją działalność przed córką i zięciem, co powoduje wiele zabawnych i śmiesznych sytuacji.

Te trzy powieści Małgorzaty J. Kursy to naprawdę warte przeczytania obyczajówki. Bohaterowie są bardzo dobrze nakreśleni, a przygody jakie ich spotykają - nietuzinkowe. W każdej książce autorki możemy spotkać jedną lub większą ilość postaci, które poznaliśmy przy innej okazji. Jest to bardzo ciekawy zabieg, który powoduje, że dana opowieść sprawia nam większą frajdę i daje nam wrażenie spotkania z dawnymi znajomymi. Najważniejszy w twórczości pani Małgosi jest fakt posiadania przez nią cudownej umiejętności tworzenia przezabawnych sytuacji, dlatego też podczas czytania wybuchy śmiechu są na porządku dziennym i tylko rodzina spogląda na czytającego dziwnym wzrokiem. 

Po lekturze trzech wyżej wymienionych powieści podtrzymuję swoją decyzję o dodaniu autorki do grupy ulubionych pisarzy. Polecam również jej prozę wszystkim, którzy lubią lektury ze sporą dawką poczucia humoru i pełne swojskiego ciepła. Idealne na każdą porę roku oraz niewymownie optymistyczne powinny zagościć na niejednym nocnym stoliku.

Ocena wszystkich trzech powieści: 5/6.

Książki zaliczam do wyzwania: Polacy nie gęsi...


9 komentarzy:

 1. Książki M. Kursy odkryłam w ubiegłym roku i cieszę się, że na nie trafiłam, Bardzo lubię!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dopiero teraz je odkrywam i cieszę się z tego ogromnie. Na półce czeka jeszcze na swoją kolej "Niespodziewany trup". :-)

   Usuń
  2. Ja odkryłam tę autorkę w zeszłym miesiącu. Przeczytałam już: "Najlepsze jest najbliżej", "Tajemnica sosnowego dworku", teraz kończę "Babska misja" i w kolejce czekają "Ekologiczna zemsta", "Niespodziewany trup" i "Teściową oddam od zaraz". Bardzo przyjemnie i lekko czyta się te pozycje, gdyby czas mi na to pozwolił, pewnie byłabym po przeczytaniu wszystkich ;)

   Usuń
  3. Ja przez cały czas czekam na najnowszą powieść Pani Małgosi, która jest w trakcie pisania. Czekam i czekam... :)

   Usuń
 2. Książki autorki wciąż jeszcze przede mną. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem po przeczytaniu książki M.Kursa- Jasna Sprawa- , która mnie zauroczyła.Nic wcześniej tej autorki nie czytałam. I tak jak napisano wyżej nie ma informacji, że to seria składająca się z kilku tomów. Dopiero z internetu dowiedziałam się o cyklu Miłość i aspiryna. I to jest 5 tomów. Dzwoniłam do kilku bibliotek ale niestety nie mają wszystkich książek tej autorki.A szkoda. Za niską mam emeryturę na kupowanie książek. Zostają tylko wypożyczalnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Poza seria milosc i aspiryna, w której jest 5 książek, serie majaca wspolnych bohaterow i chronologie tworzą
  1. Babska misja
  2. Teściową oddam od zaraz
  3. ekologiczna zemsta
  4. Szczesliwa nieboszczka
  5. Wszystko przez krasnala

  OdpowiedzUsuń
 5. seria miłość i aspiryna
  miłośc i aspiryna
  jasna sprawa
  najlepsze jest najbliżej
  tajemnica sosnowego dworku
  diablęta i anioły

  kolejne w chronologii
  babska misja
  teściową oddam od zaraz

  dalej chronologicznie seria o Malwinie
  Ekologiczna zemsta
  nieboszczyk wedrowny
  szczęśliwa nieboszczka
  wszystko przez krasnala

  seria o wiedźmach wiedźmy na gigancie
  wiedźmy na wakacjach
  wiedźmy w opałach

  i jeszcze gdzieś, ale nieprzeczytane, więc nie wiem gdzie jeszcze więcej nieboszczyków - kontynuacja nieboszczyka wędrownego, prezplatającego się z serią o Malwinie

  OdpowiedzUsuń