niedziela, 10 listopada 2013

"Trójka z dżemem. Palce lizać! Biografia pewnego radia." Marcin Gutowski
Tytuł: Trójka z dżemem. Palce lizać! Biografia pewnego radia.
Autor: Marcin Gutowski
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2012
Marcin Gutowski jest reporterem radiowej Trójki oraz napisał biografię - nietypową biografię, ponieważ jest to, jak mówi sam tytuł, "Biografia pewnego radia", a dokładniej programu III Polskiego Radia. Książa została napisana w związku z pięćdziesięcioleciem Trójki, które miało miejsce 1 kwietnia 2012 roku a jej tytuł "Trójka z dżemem. Palce lizać!" nawiązuje do popularnego w latach 70-tych słuchowiska "Rodzina Poszepszyńskich". 

Dzięki tej książce poznamy historię kultowego radia, jak zaczynało nadawanie, jak z kilku godzin dziennie emisja została zwiększona do 24 godzin na dobę. Książka jest pełna informacji o tym jak wygląda praca w radiu, dowiemy się jak musiano radzić sobie z wszechobecną cenzurą. Jest to lektura pełna ciekawych opowieści i anegdot o dziennikarzach i reporterach, nie brakuje tu również wpadek, które miały miejsce w radiu.

Niektóre nazwiska, które są przytaczane na kartach książki, nie są nam obce, ponieważ do tej pory spotykamy się z nimi na antenie. Ale niektóre były dla mnie zaskoczeniem, np. Kuba Wojewódzki czy Jurek Owsiak. Dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia, a uważam, że naprawdę warto się z nimi zapoznać. Chociażby to w jaki sposób powstawała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jest to tylko mały odsetek ciekawostek, z jakimi mamy do czynienia podczas lektury. 

Tak naprawdę nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów, żeby nie zepsuć Wam lektury, ale uważam, że naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją. Będziemy mogli porównać jak to wyglądało kiedyś, a jak dziś. 

Ocena: 5/6.

Książka przeczytana w ramach wyzwań: Polacy nie gęsi II... oraz listopadowa trójka e-pik.

2 komentarze:

 1. Radia słucham bardzo rzadko, ale czasami zdarza mi się włączyć Trójkę. Chyba nie ma lepszej stacji, z ciekawszą muzyką czy audycjami. :)

  A odpowiadając na Twoje pytanie, w listopadzie są następujące wytyczne:
  *polski autor (1 pkt)
  *autor z nazwiskiem na "k" (1 pkt)
  *motyw zemsty (1 pkt)

  Wytyczne na kolejny miesiąc będą się pojawiać w podsumowaniach książkowych poprzedniego miesiąca i stałej ramce po prawej stronie bloga. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację, będę pamiętała na przyszłość, gdzie szukać :)
   Też bardzo lubię Trójkę, dlatego sięgnęłam po tę lekturę i cieszę się, ponieważ dzięki niej poznałam ciekawą historię tego radia. :)

   Usuń