poniedziałek, 13 stycznia 2014

"Zjawa w adidasach" Daria Doncowa

Bardzo lubię lekkie kobiece kryminały, dlatego też moimi ulubionymi autorkami są Joanna Chmielewska oraz Małgosia J. Kursa. Do tego grona ostatnio postanowiłam dopisać rosyjską pisarkę Darię Doncową.

Po raz trzeci miałam przyjemność zapoznać się z jej twórczością, tym razem była to "Zjawa w adidasach". Główna bohaterka Daria Iwanowna Wasiljewa, należąca do tzw. nowej Rosji, pokazała po raz kolejny, że ma zastraszającą tendencję do wpadania w zabawne i absurdalne sytuacje, w których oczywiście znajdzie się miejsce dla jakiegoś trupa.

Przyjaciółka Darii Lena prosi ją o przysługę, a mianowicie ma zostać kierowniczką nowo otwartej księgarni, po to aby sprawdzić czy jedna z kandydatek na to stanowisko faktycznie się nadaje do objęcia tak wymagającej posady.
Mimo iż Dasza usilnie się broniła przed tą propozycją, to Lena zdołała ją przekonać. I tak pierwszego dnia kiedy księgarnia została otworzona, w szatni zostały znalezione zwłoki nieznajomej dziewczyny upchnięte do szafki na ubrania. Dodatkowo kwestią intrygującą jest fakt, że nieżyjąca ma przy sobie dowód na nazwisko Daria Iwanowna Wasiljewa. Nasza bohaterka jest tym ogromnie zaciekawiona, ale po kłótni z prowadzącym śledztwo milicjantem, jednocześnie jej dobrym znajomym, postanawia sama rozwiązać zagadkę. I jak to bywa w jej przypadku jest to początkiem wielu zabawnych, a często nawet nierealnych sytuacji. Ale czy uda jej się rozwikłać zagadkę nie wchodząc w drogę organom ścigania? Zwłaszcza, że w księgarni zaczyna pojawiać się duch...

Książka jest napisana lekkim stylem oraz jest pełna humoru. Jeżeli ktoś lubi powieści naszej rodzimej Chmielewskiej to na pewno przypadnie mu do gustu proza Doncowej. Warto spróbować, bo spora dawka dobrego humoru gwarantowana.

Ocena: 5/6.

Książka przeczytana w ramach wyzwania: grudniowa Trójka e-pik

2 komentarze:

  1. Czytałam tej autorki "Poker z rekinem" - podobała mi się książka, chętnie sięgnę i po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja zaczęłam od "Zupy ze złotej rybki" i postanowiłam po kolei przeczytać wszystkie książki tej autorki - bardzo odpowiada mi styl. A po kolei ze względu na to, żeby nie pogubić się w relacjach pomiędzy bohaterami i wiedzieć kto jest kim. :)

      Usuń